top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

פענוח ציורי ילדים – משמעות הבית לחלקיובית מצוייר בציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים - משמעות הבית לחלקיו

 

בין הנושאים הנפוצים והמסקרנים ביותר עבור מפענח ציורי ילדים הוא תיאור הבתים. הציורים הפשוטים לכאורה , מכילים לעתים קרובות שפע של מידע על עולמו הפנימי של הילד, רגשותיו ותפיסותיו לגבי הבית והמשפחה.

לכל חלק וחלק בבית יש משמעות שמלמדת אותנו על החיים בבית על פי נקודת המבט של המצייר. הגג , המבנה, החלונות, צבעים סדקים, גודל הבית, מיקומו, המרחב של הבית, הקומות, ההבדל בין הקומות.

לעיתים אף ניתן לראות בברור בציור את מקום ההתרחשות המדויק.

בואו נצא למסע והכרות של משמעויות הבית לחלקיו.

 

הגג: מחסה ואבטחה

אחד החלקים החשובים ביותר בפרשנות ציורי הבית הוא הגג. גג הבית טומן בחובו סמליות משמעותית בתחום ציורי הילדים. יותר מסתם מרכיב מבני, הגג מייצג תחושות של מחסה, הגנה וביטחון. גג משופע בתלילות עשוי להעיד על תחושת ביטחון ויציבות חזקה בסביבת הבית של הילד, בעוד שגג שטוח או צנוע עלול לרמז על תחושות של חוסר ביטחון או חוסר יציבות.

- גג משופע: גג משופע בתלילות עם כיסוי מלא של הבית, גג חזק, בבירור מסמל לעתים קרובות תפיסה של ילד לגבי חיי בית בטוחים ויציבים. גג מסוג זה משדר תחושת חוזק והגנה, המשקף ילד שמרגיש בטוח ונתמך בתוך התא המשפחתי שלו. זה עשוי להצביע גם על קשר חיובי עם דמויות סמכות, כמו הורים או מטפלים, המהווים בסיס חזק לרווחתו הרגשית של הילד.

- גג שטוח או צנוע: מצד שני, גג שטוח או כזה שנראה כאילו משקולת גדולה נפלה עליו שנותן תחושה של לחץ פיזי על הגג,  עשוי לרמוז על תחושות בסיסיות של חוסר ביטחון או חוסר יציבות בסביבת הבית של הילד. זה יכול לנבוע מגורמים שונים כמו מחלוקת משפחתית, מאבקים כלכליים או חוסר תמיכה רגשית. ילדים עשויים להשתמש בתיאורים כאלה כדרך עדינה להביע את דאגותיהם או החרדות שלהם ממצב חייהם.

 

הדלת: כניסה לעולם הפנימי

דלת הבית משמשת שער בין העולם החיצון לקודש הפנימי של הבית. בציורי ילדים, תיאור הדלתות יכול להציע תובנות חשובות לגבי תפיסותיהן לגבי גבולות, פרטיות ויחסים בין אישיים. יתרה מכך גם צורת הדלת, מיקום וגודל הידית, מיקום וגודלה של העינית, הם עוד סימנים אשר מלמדים על מערכת היחסים בין המצייר למי שנמצא מחוץ לבית, הדלת מלמדת על מידת הרצון של המצייר לארח בבית.

- דלת סגורה: דלת סגורה עשויה לסמל רצון לפרטיות או צורך בהקמת גבולות בתוך המרחב האישי של הילד. זה יכול להצביע על ילד שמעריך את הזמן שלו לבד או שחווה רגשות של נסיגה או בידוד. לחלופין, דלת סגורה יכולה לייצג תחושה של סודיות או הסתרה, מה שמרמז על כך שהילד טומן בחובו מחשבות או רגשות נסתרים שהם לא מוכנים לחלוק עם אחרים. דלת סגורה יכולה גם ללמד על דרך החינוך שקיבל הילד לגבי אירוח בבית, מידת ההכלה והקבלה של האחר.

- דלת פתוחה: לעומת זאת, דלת פתוחה מעידה על יחס מסביר פנים ומכיל כלפי אחרים. זה עשוי להצביע על ילד בעל ראש פתוח, חברותי ולהוט להתחבר לעולם הסובב אותו. דלת פתוחה יכולה גם לסמל תחושת הזמנה או הזדמנות, הזמנת אחרים להיכנס לעולמו הפנימי של הילד ולשתף בחוויותיהם. אבל... זה מאוד תלוי בהקשר של הציור, דלת פתוחה לרווחה יכולה לתאר את הצורך של המצייר שמישהו כן יכנס אל תוך הבית אל תוך חייו כדי לשמור, להשגיח, לאזן. בדרך כלל מצב כזה יכול להגיע שכבר המצייר נואש ומוכן לחשוף הכל על מנת לקבל עזרה.

 

החלונות: פרספקטיבות על העולם

חלונות נחשבים לעתים קרובות כעיניים של בית, העיניים של הנפש והרגש פנימה אל תוך תת המודע, לא מעט דברים ניתן ללמוד על מצב הגוף דרך העיניים, ברפואה הסינית העיניים הם איבר חשוב ומרכזי.  אירידולוגיה ,היא תאוריה שלמה של רפואה דך העיניים .העיניים מציעות הצצה אל העולם החיצון ובמקביל מאפשרות לאור להאיר את החלל הפנימי. בציורי ילדים, הצגת החלונות יכולה לשקף את נקודת המבט שלהם על העולם הסובב אותם, כמו גם את הרצונות שלהם לחיבור וחקירת העולם. יש חשיבות לגודל החלון, המיקום שלו בבית, באיזה קומה צורתו חוזקו. כמו בדלת הפתוחה , קיים מדרג חשיפה גם בחלונות. ככל שהחלון פתוח יותר או גדול יותר יש רצון לחשיפה פנימה והחוצה.

- מספר החלונות: מספר החלונות המתוארים בציור בית יכול להציע רמזים לגבי רמת הסקרנות והמעורבות של הילד עם העולם. בית עם חלונות מרובים עשוי להציע ילד בעל ראש פתוח ולהוט לחקור רעיונות וחוויות חדשות. מצד שני, בית עם חלונות מועטים או ללא חלונות עשוי להעיד על אישיות סגורה או מופנמת יותר, מישהו שמעדיף לשמור על פרטיות המחשבות והרגשות שלו.

- הצבת חלונות: מיקום החלונות בתוך הבית יכול גם להעביר מידע חשוב על מערכות היחסים והאינטראקציות של הילד עם אחרים. חלונות הממוקמים לכיוון חזית הבית עשויים לרמז על רצון לקשר חברתי ואינטראקציה עם העולם החיצון, בעוד שחלונות הממוקמים לכיוון החלק האחורי או צדי הבית עשויים להעיד על אישיות יותר ממוקדת פנימה או שמורה.

כאשר אנחנו מסתכלים על חלון גבוה מאוד יש תחושה של רצון לראות למרחק, אך יש כאן מסר אפשרי של , אני רוצה שיותר אנשים, ממרחק גדול יותר יראו מה מתרחש בבית. 

ניתן לקבל רמז לגבי חדר מסוים בו התרחש או מתרחש אירוע כזה או אחר.  הכול בהתייחסות לאלמנטים המצוירים, אם למשל בבית מסוים מצוירים חלונות גדולים או חלונות שלמים וחזקים, אך חלון אחד הוא קטן מאוד, או חלון שבור יחסית לחלונות האחרים, יש כאן מקום של איתות, כאן יש משהו שונה, בואו תתקרבו, תתאמצו לראות מה קורה בתוך הבית? מה קורה בתוך החדר המסוים.

- הארובה: יש עוד מידע רב שמגיע מחלקי הבית, הארובה למשל היא כלי מידע חשוב לגבי האווירה בתוך הבית. על פי עוצמת העשן ניתן ללמוד על המתרחש בתוך הבית, בארובות שאין בהן עשן ניתן ללמוד גם על השתקה של המצייר.

* חשוב להזכיר בכל פעם מחדש שאין להסיק דבר על פי ציור אחד בלבד, יש צורר באישור הוא שלילה של התחושות או המסרים המתקבלים. לכן יש צורך בהצלבת מידע נוסף. מפענח ציורי ילדים, מי שעוסק בפענוח ציורי ילדים חייב לנהוג באחריות מקצועית גבוהה. אחרי הכול אנחנו עוסקים בנפשות ורגשות של ילדים ונוער.

 

סיכום

לסיכום, פענוח משמעות הפרטים בציורי בתי ילדים מציע הצצה מרתקת לעולמם הפנימי, לרגשותיהם ולתפיסותיהם. על ידי תשומת לב רבה לאלמנטים כמו הגג, הדלת והחלונות, נוכל לקבל תובנות חשובות לגבי תחושות הביטחון, הגבולות והמעורבות של הילד עם העולם הסובב אותו. אז בפעם הבאה שתתקלו ביצירות אמנות של ילד, קחו רגע להסתכל מעבר לפני השטח ולפתוח את הסיפורים הנסתרים בפנים.

 

מאמר זה נכתב על ידי קובי אברהם (מ.א.) שינוי חברתי באומנויות. מפענח ציורי ילדים מומחה

13 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page