top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

פענוח ציורי ילדים -  סימני אזהרה בציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים -  סימני אזהרה בציורי ילדים


ילד קטן מתחבא מתחת לכיסא

כהורים וגם כמורים או עובדים סוציאליים אנחנו נפגשים לא פעם בציור שהילד או התלמיד שלנו צייר , אנחנו מביטים בציור ובדרך כלל כדי לשמח ולהעצים את הילד , אנחנו מחזקים אותו ותולים את הציור על המקרר בבית או הלוח בפינה ייחודית בכיתה , האם אנחנו יודעים להבין את הציור? לקרוא את המסרים שהילד או התלמיד מעבירים דרך הציור? לא פעם אנחנו מפספסים מידע חשוב מסר או אזהרה שעוברת דרך הציור של הילד.  כמומחה בפענוח ציורי ילדים, נתקלתי במגוון רחב של ביטויים וסמלים אשר מביאים מידע חשוב  לגבי מחשבות, רגשות וחוויות של ילד. במאמר זה, אתאר 15 סימני אזהרה או התראות שיש לשים לב אליהם בעת שאנחנו מסתכלים על ציור כזה או אחר של הילד או התלמיד , פענוח ציורי ילדים, הוא כלי יעיל מאוד לאיתור קשיים דרך הציור, במאמר אספק הדרכה מעשית להורים, מחנכים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

 

לפני שנתחיל לעבור על ההתראות שניתן לקבל דרך ציורי ילדים צריכים להדגיש את הכלל החשוב ביותר לגבי פענוח ציורי ילדים. אין להסיק מסקנות כל שהן , או לקבוע נחרצות דברים על פי ציור אחד, אנחנו חייבים לקבל תמיכה על ידי ציורים נוספים או מידע המתקבל מגורמים אחרים כמו הורים או מטפלים.

בעזרת ציור בודד אנחנו יכולים לאתר סימנים אשר יכולים להעיד על תופעה או התרחשות בחייו של המצייר. כל ציור מלמד אותנו על נקודת הזמן בו צויר הציור .

 

הבנת סימני אזהרה בציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים מצריך עין חדה לפרטים והבנה של ההקשר הרחב יותר בו נוצר הציור. על ידי ניתוח התכנים, הסמלים והרגשות המועברים ביצירה, נוכל לזהות סימני אזהרה שעשויים להצביע על בעיות או אתגרים העומדים בפני הילד.

 

הנה כי כן סימני אזהרה שכדאי לשים לב אליהם:

אלימות או תוקפנות: יש לא מעט ציורים או סימנים בציורים המתארים אלימות, תוקפנות או קונפליקט. הם עשויים להצביע על כעס, תסכול או טראומה בסיסית שהילד חווה. ישנם לא מעט ציורים בהם הילד מצייר את האירוע האלים בו לקח חלק, כמשתתף או כמי שספג את האלימות. אך ישנם מקרים בהם המסר מועבר ברמיזה או בעזרת סימן כזה או אחר.

 

בידוד או נסיגה: ילדים שמציירים את עצמם באופן עקבי לבד או מבודדים מאחרים עשויים להיאבק בתחושות של בדידות, חרדה חברתית או ניתוק. הם מציירים עצמם כחלק נפרד מקבוצה שמשחקת יחד. לעיתים הם מציירים את עצמם לבדם במקום מבודד, לדוגמה לבדם ביער או על הר גבוה.

 

דימויים אפלים או כאוטיים: ציורים הכוללים צבעים כהים, סצנות כאוטיות או דמויות מעוותות עשויים לרמז על תחושות של בלבול, פחד או מצוקה. לא מעט פעמים הדמויות המפחידות או האירועים הכאוטיים , הם חלק מציור מרגש ופסטורלי, ייתכן מצב שהדמות תופיע באירועים שמחים. לעיתים הילד המצייר ידגיש את בדמות או בצבע שונה, גודל או איבר בולט.

 

מחיקה או שרבוט מוגזם: בחלק מהציורים אנחנו יכולים להבחין במחיקה, או קשקוש על אובייקט מסויים, זה יכול להיות מחיקת דמות, חפץ או אפילו חיה. ילדים שמוחקים או משרבטים שוב ושוב על הציורים שלהם עשויים לחוות פרפקציוניזם, חרדה או ספק עצמי. בדרך כל הדמות או האלמנט המחוק הוא המסר המרכזי שהילד המצייר רוצה להעביר. אם נשאל את המצייר הוא יציג לנו תשובה "לא יצא לי טוב" .

 

נושאים לא הולמים: לעיתים ילדים מציירים סיטואציות שהן מעבר לגיל הכרונולוגי שלהם ,ציורים המכילים נושאים לא הולמים או בוגרים מעבר לשלב ההתפתחותי של הילד עלולים לעורר חששות לגבי חשיפה לתכנים או לחוויות של מבוגרים. האירועים יכולים להיות נוגעים למצייר עצמו או לאחד מהאנשים הקרובים אליו. לכן שימו לב לנושא הציור או לסיפור המרכזי.

 

סמליות חריגה:  ישנם סמלים אשר מופעים בציור ומההכרות שלנו עם עולמו של הילד, אנחנו מבינים שהם סמלים חריגים, כגון כלי נשק, מפלצות או בתי קברות, סימנים אלו עשויים לאותת על פחדים, טראומה או קונפליקטים לא פתורים.

 

תיאור של פגיעה בעצמי או באחרים: יש להתייחס ברצינות לציורים המתארים פגיעה בעצמו או באחרים, כגון פגיעה עצמית, התאבדות או תוקפנות כלפי אחרים ועשויים להעיד על צורך בהתערבות.

 

חוסר פרטים או הבעה: ציורים חסרי פירוט, הבעה או מורכבות עשויים לרמז על קשיים בתקשורת, בביטוי רגשי או בהתפתחות קוגניטיבית. הבולט ביותר הוא חוסר באלמנטים כאשר מציירים פנים, חוסר בעיניים, פה או אוזניים  שהם אברי תקשורת , חוסר בהם ילמד על קושי בתקשורת עם אדם מסויים או אפילו קבוצה מסויימת. מנגד איברים אשר מובלטים מלמדים אותנו על עודף וחשש, עיניים גדולות, פה עם שפתיים עבות יכולים ללמד על סבל מסויים שנראה או נשמע בעזרת האיברים.

 

רגרסיה במיומנויות התפתחותיות: ילדים שמפגינים רגרסיה במיומנויות הציור שלהם, כמו חזרה לצורות או סגנונות פשוטים יותר, עשויים לחוות מתח, טראומה או עיכובים התפתחותיים. אם אנחנו נראה את הרגרסיה דרך הציורים, ככל הנראה שהילד כבר נמצא עמוק בתוך תהליך הרגרסיה והוא מובע דרך הציור ולא הבחנו בכך בהתנהגויות שלו.

 

הדגשת יתר על נושאים שליליים: ציורים המתמקדים בעקביות בנושאים שליליים, כמו מוות, אלימות או הרס, עשויים לשקף מצוקה רגשית או מנגנוני התמודדות שליליים. יש ציורים שהמצייר ידגיש בצביעה חוזרת ובקו מעובה את הנושאים השליליים.

בחירות צבע לא שגרתיות: בחירות צבע חריגות או לא עקביות בציורים של ילד, כמו שימוש בצבעים כהים כדי לתאר אובייקטים בהירים בדרך כלל, עלולות להעיד על סערה רגשית או בלבול.

 

חוסר שמחה או שובבות: ציורים חסרי שמחה, שובבות או דמיון עשויים לרמז על חוסר מעורבות רגשית או סיפוק בחיי הילד.

 

שליטה מוגזמת או פרפקציוניזם: ילדים שמפגינים שליטה או פרפקציוניזם מוגזמים בציורים שלהם, כמו צביעה קפדנית בתוך הקווים או מחיקת פגמים קלים, עשויים להיאבק בחרדה או בביקורת עצמית.

 

תיאור אובדן או פרידה: ציורים המתארים נושאים של אובדן, פרידה או נטישה, כגון בן משפחה או חיית מחמד נעדרים, עשויים לאותת על אבל או טראומה בלתי פתורים אשר מהווים קושי רגשי של הילד, הציור הוא כלי הבעה, הוא כלי המאפשר לילד עם קשיי ביטוי, להביע את הרגשות העמוקים ביותר שלו.

 

נושאים לא עקביים עם שלב התפתחותי: ציורים המכילים נושאים או סמלים שאינם עולים בקנה אחד עם שלב ההתפתחות של הילד, כגון דימויים מיניים יתר על המידה או אלימות קיצונית, עשויים להצביע על חשיפה לתכנים או חוויות בלתי הולמות. בעיקר אם מדובר בחשיפה גבוהה לאברי מין, יש לשים דגש , לעיתים קרובות אם מדובר באלימות מינית שהילד חווה, איברי המין יצוירו מתחת לבגדים.

סיכום

לסיכום, פענוח ציורי ילדים יכול להציע תובנות חשובות לגבי המחשבות, הרגשות והחוויות שלהם, לעזור לנו לזהות סימני אזהרה שעשויים להצביע על בעיות או אתגרים בסיסיים. על ידי שימת לב לתוכן, לסמלים ולרגשות המועברים ביצירה, נוכל לתמוך טוב יותר ברווחתם ההוליסטית של הילדים ולספק התערבויות מתאימות בעת הצורך.

**מאמר זה נכתב על ידי קובי אברהם (מ.א.) שינוי חברתי באומנויות , מפענח ציורי ילדים מומחה.

6 views1 comment

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Koby Avraham (MA) kids drawing analyzer
Koby Avraham (MA) kids drawing analyzer
Apr 23
Rated 5 out of 5 stars.

מאמר מעולה

Like
bottom of page