top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

וויסות המערכת החושית: מה היא המערכת החושית? כיצד נביא לאיזון החושים לתפקוד מיטבי?

וויסות המערכת החושית: איזון החושים לתפקוד מיטבי


Sand flows between fingers

מערכת החושים האנושית היא פלא של מורכבות, המאפשרת לנו לתפוס ולתקשר עם העולם הסובב אותנו. מתחושת המגע ועד לתפיסת הקול והראייה, החושים שלנו ממלאים תפקיד מכריע בחיי היומיום שלנו. עם זאת, כמו כל מערכת מורכבת, מערכת החישה דורשת ויסות קפדני כדי לשמור על איזון ופונקציונליות.

במאמר זה, אני אסקור את הוויסות של מערכות חושיות שונות, כולל מגע עמוק, מגע עורי והמערכת הוסטיבולרית. אתעמק בדוגמאות של חוסר איזון ואיזון יתר בכל מובן, ואציע תרגילים שיעזרו להחזיר את האיזון במערכת החושית.

מה היא המערכת החושית?

מערכת חישה (או מערכת סנסורית) היא חלק במערכת העצבים האחראי על העברת מידע תחושתי. מערכת חישה מכילה קולטני חישה הממירים אנרגיה מסוימת, מסלולים עצביים וחלקים במוח המעורבים בתפיסה החושית. מתרגמת את העולם החיצון וגם הפנים גופנית למסרים המגיעים אל המוח , וזה מגיב למה שמגיע אליו בצורת תגובות שהגוף מבצע. המערכות התחושתיות המוכרות ביותר הן השמיעה, הראייה, הריח והטעם.

מעבר לארבעת החושים , יש עוד שלושה אשר בדרך כלל לא מוכרים למי שאינו עוסק בתחום הטיפולי.

במאמר הזה, אתחיל בהסברים של שלושת החושים המדוברים.

 

 

מגע עמוק:

מגע עמוק, הידוע גם בשם פרופריוספציה, מתייחס לתחושת המיקום היחסי של חלקי הגוף וכוח המאמץ המופעל בתנועה. זה מאפשר לנו לנווט בעולם בדייקנות ובשליטה.

חוֹסֶר אִזוּן:

דוגמה לחוסר איזון במגע עמוק יכולה להתבטא בחסרונות פרופריוספטיביים, המובילים לקשיים בתיאום תנועות או שמירה על שיווי משקל. זה עלול לגרום לסרבול או לנפילות תכופות.

איזון יתר:

קלט פרופריוצפטיבי מוגזם יכול להציף את מערכת העצבים, ולגרום לרגישות יתר או למודעות מוגברת לתחושות הגוף. זה יכול להוביל לאי נוחות או אפילו לכאב במהלך תנועות.

תרגיל איזון:

1. לחץ ודחיסת מפרקים: מומלץ על פעילויות הכוללות לחץ עמוק על המפרקים, כגון יוגה, הרמת משקולות לעיתים מומלץ גם שימוש בשמיכה משקולת לשינה. פעילויות אלו מספקות קלט חושי שעוזר לווסת משוב פרופריוצפטיבי.

2. אימון שיווי משקל: תרגל תרגילי שיווי משקל כמו עמידה על רגל אחת או הליכה לאורך קורת שיווי משקל גם אם היא על הרצפה. פעילויות אלו מאתגרות יכולות פרופריוספטיביות ומשפרות את הקואורדינציה.

3. תרגילי מודעות לגוף: בצע פעילויות המשפרות את המודעות לגוף, כגון תנועה מודעת או טאי צ'י. פרקטיקות אלו מעודדות מודעות ממוקדת לתחושות הגוף, ומעודדות ויסות פרופריוצפטיבי טוב יותר.

 

מגע עורי

מגע בעור, או תחושת מישוש, מתייחס לתפיסה של לחץ, רטט, טמפרטורה וכאב דרך הקולטנים של העור. זה מאפשר לנו ליצור אינטראקציה עם הסביבה שלנו ולחוות את העולם שסביבנו.

חוֹסֶר אִזוּן:

מחסור במגע בעור עלול לגרום להיפותזיה, כאשר לאנשים יש רגישות מופחתת לגירויים במגע. זה יכול להוביל לקשיים בזיהוי תחושות עדינות או הבחנה בין מרקמים.

איזון יתר:

רגישות יתר למגע, המכונה היפרסתזיה, עלולה לגרום לאנשים לחוות אי נוחות או כאב אפילו עם גירויי מגע קלים. רגישות מוגברת זו עשויה להיות קשורה למצבים כמו הפרעת עיבוד חושי.

תרגיל איזון:

1. טכניקות ביטול רגישות: חשפו את העור בהדרגה למרקמים ולחצים שונים באמצעות פעילויות כמו צחצוח, עיסוי או משחקי הבחנה במישוש. זה עוזר לבטל רגישות לעור רגיש יתר ולשפר את הסבילות לגירויים במגע.

2. חקירת טקסטורה: עסוק בפעילויות הכוללות חקר מרקמים שונים עם הידיים, כמו משחק עם פחי חושים מלאים באורז, חול או בדים בעלי מרקם. זה מקדם אינטגרציה חושית ומשפר את כישורי ההבחנה במישוש.

3. וויסות טמפרטורה: התנסו בפעילויות חושיות מבוססות טמפרטורה, כמו טבילת ידיים בקערות עם מים חמים או קרים. זה עוזר לווסת תגובות חושיות לגירויים בטמפרטורה ומקדם ויסות חושי.

 

המערכת הוסטיבולרית

המערכת הוסטיבולרית תורמת לתחושת האיזון שלנו, להתמצאות במרחב ולתיאום התנועה שלנו. היא מורכבת ממבנים מלאי נוזלים באוזן הפנימית המזהים שינויים בתנוחת הראש ובתנועה.

חוֹסֶר אִזוּן:

הפרעה בתפקוד הווסטיבולרי יכול לגרום לסחרחורת, או תחושות של חוסר יציבות, המלווה לרוב בבחילות או חוסר התמצאות. זה יכול להשפיע באופן משמעותי על יכולתו של האדם לשמור על איזון ולבצע פעולות יומיומיות.

איזון יתר:

קלט וסטיבולרי מוגזם, כגון במהלך ספינינג אינטנסיבי או תנועה מהירה, יכול להציף את המערכת ולהוביל לבחילות תנועה או ורטיגו. זה יכול לגרום לתחושות של בחילה, סחרחורת ואובדן התמצאות במרחב.

תרגיל איזון

1. תרגילי ייצוב מבט: תרגל תרגילים הכוללים שמירה על מיקוד על עצם נייח תוך כדי הזזת הראש או הגוף, כגון מעקב אחר אצבע או מעקב אחר מטרה נעה. זה עוזר לשפר את הרפלקסים הווסטיבולריים-עיניים ולהפחית סחרחורת.

2. אימון שיווי משקל: עסוק בפעילויות המאתגרות שיווי משקל, כגון עמידה על משטחים לא אחידים, הליכה על לוח שיווי משקל, או תרגול תנוחות יוגה הדורשות יציבות. תרגילים אלו מחזקים את התפקוד הווסטיבולרי ומשפרים את בקרת שיווי המשקל.

3. תנועות בהילוך איטי: בצע תנועות איטיות ומבוקרות הכוללות סיבוב ראש וגוף, כגון טאי צ'י או זרימות יוגה בהילוך איטי. זה מאפשר למערכת הוסטיבולרית להסתגל לשינויים בתנוחה בהדרגה ומפחית את הסיכון לגירוי יתר.

אלו היו שלושה חושים שאינם נכללים בין חמשת החושים שאנחנו מתייחסים אליהם כחלק מחמש החושים הידועים והמוכרים.

כעת נכיר את הוויסות של כל אחד מחמשת החושים - ראיה, שמיעה, ריח, טעם ומגע - נכיר דוגמאות לחוסר איזון ואיזון יתר ואציע תרגילים לקידום שיווי המשקל.

 

חוש הראייה:

חוש הראייה מאפשר לנו לראות ולהבין את האור, צבע וצורה, ומספק מידע חיוני על הסביבה שלנו. אנחנו רואים את הסביבה שלנו ומקבלים את המידע למוח בעזרת מערכת הראייה.

חוֹסֶר אִזוּן:

ליקויי ראייה, כגון קוצר ראייה, ראייה למרחקים קצרים או היפראופיה , ראייה למרחק, עלולים לגרום לקשיים בהתמקדות בחפצים במרחקים שונים, מה שמוביל לראייה מטושטשת ולעצימת עיניים.

איזון יתר:

חשיפה מוגזמת לאורות בהירים או למסכים, כגון שימוש ממושך במכשירים אלקטרוניים, עלולה להוביל לעייפות עיניים, כאבי ראש ומאמץ גדול לשרירי העיניים.

 

תרגיל איזון

1. טכניקות הרפיית עיניים: תרגל את כלל 20-20-20 - כל 20 דקות, קח הפסקה של 20 שניות והסתכל על משהו במרחק של 6 מטרים לערך . זה עוזר להפחית את עומס העיניים ועייפות.

2. תרגילי עיניים: בצע תרגילי עיניים לשיפור המיקוד והקואורדינציה, כגון עיגולי עיניים, תרגילי מצמוץ או שינוי מרחק של עיפרון.

3. זמן בחוץ: לבלות בחוץ באור טבעי כדי לתת לעיניים שלך הפסקה מתאורה מלאכותית ולעורר את חדות הראייה.

 

 

 

חוּשׁ הַשְׁמִיעָה

השמיעה מאפשרת לנו לקלוט גלי קול, ומאפשרת לנו לתקשר, לנווט בסביבה שלנו וליהנות ממוזיקה ודיבור.

חוֹסֶר אִזוּן:

אובדן שמיעה, בין אם בגלל גיל, פציעה או חשיפה לרעשים חזקים, עלול לפגוע בתקשורת, באינטראקציה החברתית וביכולת לזהות רמזים שמיעתיים חשובים.

איזון יתר:

היפראקוזיס, רגישות מוגברת לתדרים או עוצמת קול מסוימים, עלולה לגרום לאי נוחות, כאב או חרדה בתגובה לרעשים יומיומיים.

 

תרגיל איזון:

1. אימון שמע: עסוק בפעילויות המאתגרות עיבוד שמיעתי, כגון האזנה לספרי שמע הרצאות, השמעת מוזיקה או השתתפות בשיחות בסביבות רועשות.

2. טיפול עם חשיפה לקול: חשפו את עצמכם בהדרגה לצלילים בווליום הולך וגובר כדי לבטל רגישות למערכת השמיעה ולהפחית היפראקוזיס.

3. הגנת שמיעה: השתמש באטמי אוזניים או באוזניות מבטלות רעשים בסביבות רועשות כדי להגן על השמיעה שלך ולמנוע נזק.

 

 

חוש ריח:

חוש הריח,  מאפשר לנו לזהות ולהבחין בריחות שונים, המשפיעים על תפיסת הטעם, הרגש והזיכרון שלנו.

חוֹסֶר אִזוּן:

אנוסמיה, אובדן חוש הריח, יכולה לנבוע ממצבים כמו זיהומים בסינוסים, טראומה בראש או הפרעות נוירולוגיות, המשפיעות על יכולת האדם לזהות ריחות וליהנות מאוכל.

איזון יתר:

היפראוסמיה, רגישות מוגברת לריחות, עלולה לגרום לאי נוחות או סלידה מריחות מסוימים, מה שמוביל לבחילות, כאבי ראש או חרדה.

 

תרגיל איזון:

1. ארומתרפיה: התנסו בניחוחות נעימים באמצעות שמנים אתריים, נרות ריחניים או כיסוני צמחים כדי להמריץ את מערכת הריח ולשפר את מצב הרוח. 

2. חשיפה לריח: חשפו את עצמכם בהדרגה לריחות שונים בסביבות מבוקרות כדי לבטל רגישות לקולטני ריח רגישים. עשו זאת בהדרגה בריכוזים עולים או יורדים בהתאם לרגישות , חוסר או יתר.

3. ריח מודע: תרגל ריח מודע על ידי התמקדות בניחוח המזון בזמן שאתה אוכל, תוך שימת לב לניואנסים של הטעם והארומה.

 

 חוש טעם

הטעם מאפשר לנו להבחין בטעמים של מאכלים ומשקאות, ומשפיע על הבחירות התזונתיות וההנאה שלנו מהארוחות.

חוֹסֶר אִזוּן

דיסגאוזיה, עיוות או שינוי בתפיסת הטעם, יכולה לנבוע ממצבים כמו זיהומים, תרופות או חסרים תזונתיים, מה שמוביל לירידה בחוש הטעם או לתחושות טעם לא נעימות.

איזון יתר:

טעמי-על, אנשים עם רגישות מוגברת לטעם, עשויים למצוא טעמים מסוימים דוחים או לא נעימים, ומשפיעים על העדפותיהם התזונתיות ועל ההנאה מהאוכל.

 

תרגיל איזון:

1. בדיקת טעם: התנסו עם טעמים ומרקמים שונים בתזונה שלכם כדי להרחיב את החך ולשפר את הבחנה בטעם. שלב את הטעמים שאתה לא אוהב או נדחה מהם על ידי עליה באחוז הטעם שדוחה אותך, השינוי חייב להיות במנות קטנות מאוד. כך גם אם יש לך תשוקת יתר לטעם מסויים למשל סוכר, הפחת את אחוז הסוכר שלב אחרי שלב במנות קטנות ככל האפשר.

2. היגיינת הפה: הקפידו על נוהלי היגיינת פה טובים, כגון צחצוח ושימוש בחוט דנטלי באופן קבוע, כדי להבטיח תפיסת טעם מיטבית ולמנוע שינויים בתחושת הטעם.

3. אכילה מודעת: תרגל אכילה מודעת על ידי התענגות על כל ביס, תוך שימת לב לטעם, למרקם ולארומה, כדי להגביר את ההנאה מהארוחות ולקדם הרגלי אכילה בריאים.

 

חוש המישוש

חוש המישוש מקיף תחושות מישוש שונות, כולל לחץ, טמפרטורה, כאב ומרקם, המאפשרים לנו ליצור אינטראקציה עם הסביבה שלנו ולחוות תחושות פיזיות.

חוֹסֶר איזון:

נוירופתיה היקפית, מצב המאופיין בפגיעה בעצבים היקפיים, עלול לגרום לירידה ברגישות המישוש, חוסר תחושה או תחושות עקצוץ, ופוגעים ביכולת של האדם לזהות שינויי מגע או טמפרטורה.

איזון יתר:

אלודיניה, היא כאב המושרה על ידי גירוי שלרוב לא גורם לכאב, כמו מגע קל או אפילו ליטוף, לבישת בגדים, התחושה של הסדינים במיטה, חום או קור ברמה מתונה או תנועה נורמלית של השרירים. הכאב נמשך כל עוד הגירוי (המגע) נמשך ומפסיק כאשר הגירוי נעלם. כלומר אדם שסובל מאלודיניה יפרש גירוי לא מכאיב כגירוי מכאיב.

תרגיל איזון

1. גירוי מישוש: עסוק בפעילויות המספקות תחושות מישוש מגוונות, כגון חקר מרקמים שונים עם הידיים או הרגליים, משחק עם חומרים חושיים כמו חול או בצק משחק, או קבלת עיסויים.

2. ויסות טמפרטורה: ניסוי בפעילויות חושיות מבוססות טמפרטורה, כגון אמבטיות חמות או קומפרסים קרים, כדי לווסת תגובות חושיות ולקדם הרפיה.

3. טכניקות ביטול רגישות: חשפו את עצמכם בהדרגה לגירויים קלים במגע באופן מבוקר כדי לבטל רגישות לקולטנים רגישים למישוש ולהפחית את תפיסת הכאב.

 

לסיכום, השגת איזון בין החושים חיונית לתפקוד ורווחה מיטביים. על ידי הבנת הסימנים של חוסר איזון ואיזון יתר בכל אופן תחושתי ויישום תרגילים ואסטרטגיות ממוקדות, אנשים יכולים לקדם ויסות חושי ולשפר את איכות החיים. בין אם באמצעות טכניקות הרפיית עיניים, אימון שמיעתי, ארומתרפיה, אכילה מודעת או גירוי מישוש, אימוץ האיזון החושי מטפח קשר עמוק יותר עם העולם הסובב אותנו ותומך בבריאות ובחיוניות הכללית.

ניתן בעזרת הערכות ותרגילים מינימליים להביא לשינוי עצום בחוסר האיזון של המערכת החושית. ככל הנראה ברוב המקרים לא נגיע לאיזון מוחלט, אך בהחלט נגיע למצב אשר ישפר משמעותית את איכות החיים של מי שנמצא בחוסר איזון של המערכת החושית.


מאמר זה נכתב על ידי:

קובי אברהם (MA) שינוי חברתי באומנויות מפענח ציורי ילדים מומחה, מאבחן ומטפל מוסמך במערכת החושית.

9 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page