top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

פענוח ציורי ילדים – משמעות הצבעים בציורי ילדים

פענוח ציורי ילדים – משמעות הצבעים בציורי ילדים


color plate, kids drawing analysis, פענוח ציורי ילדים

מבוא:

כמפענח ציורים מומחה כבר עשרים שנה,  אני עושה כמיטב יכולתי  להתעמק במשמעות העמוקה של צבעים והשפעתם העמוקה על הביטוי שלהם בתהליך פענוח ציורי ילדים.  במאמר זה אנסה להוסיף בעזרת ההסברים עוד נקודת מבט על  המסרים הנסתרים מאחורי כל משיכת מכחול, כיצד צבעים חושפים תובנות לגבי הדמות, אירועי החיים והמצב הרגשי של הצייר.

 

פענוח ציורי ילדים הוא למעשה שפה בין לאומית של סימנים , שפת הצבעים תומכת ומחזקת את הפרשנות של מפענח ציורי ילדים:

בתחום האמנות, הצבעים משמשים שפה עוצמתית, המדברת רבות על כוונותיו ורגשותיו של האמן. כל גוון נושא משמעות ייחודית משלו, בעזרת הצבעים מועבר מסר אשר מעביר שטיח עשיר של רגשות וחוויות. במאמר נעמיק במשמעות של מספר צבעים ובתובנות שהוא מציע על נפשו של הצייר.

 

נעבור כעת לפרוט של צבעים וההסברים של משמעותם בפענוח ציורי ילדים

האדום:

אדום, צבע התשוקה והאנרגיה, נע בין האהבה העזה לדם ניתז, מקצה לקצה, הצבע האדום  מצית את דמיון בנוכחותו הלוהטת. צייר המעדיף אדום עשוי להיות בעל רוח נועזת והרפתקנית, לא מפחד לקחת סיכונים ולהצהיר. השימוש באדום עשוי לסמל רגשות עזים, כגון אהבה, כעס או תשוקה, המציעים הצצה לנפשו הנלהבת של האמן. בזמנים של סערה או התרגשות, נוכחות האדום על הבד עשויה לשקף את מצבו הרגשי של הצייר, ולשמש יומן חזותי של מחשבותיו ורגשותיו הפנימיים ביותר.

הכחול:

בצד השני של הספקטרום שוכן כחול, צבע של שלווה והתבוננות פנימה. צייר שנמשך לכחול עשוי להיות בעל אופי רגוע ומהורהר, מחפש נחמה בתוך הכאוס של החיים. גוונים כחולים עשויים לסמל תחושות של שלווה, חוכמה ושלווה, ומספקים נווה מדבר מרגיע הן לאמן והן לצופה. בזמנים של התבוננות פנימית או מלנכוליה, השימוש בכחול על הבד עשוי לשמש מוצא טיפולי.

 

הצהוב:

צהוב, צבע השמש והשמחה, מחדיר את האנרגיה התוססת שלו. צייר שמשתמש בצהוב עשוי להקרין חיוביות ואופטימיות, למצוא יופי בהנאות הפשוטות ביותר של החיים. השימוש בצהוב עשוי לסמל אושר, חום ואופטימיות, לרומם את רוחם של האמן והקהל כאחד. ברגעים של חגיגה או ניצחון, הנוכחות של צהוב על הבד עשויה לעורר תחושות של שמחה והתרגשות, וללכוד את מהות הרגעים הבהירים ביותר של החיים.

 

הירוק:

ירוק, צבע הטבע והצמיחה, מפיח חיים בבד עם גווניו השופעים. צייר המשלב ירוק עשוי להיות בעל חיבור עמוק לעולם הטבע, למצוא השראה ביופיו ובשפעו. השימוש בירוק עשוי לסמל התחדשות, הרמוניה וחיוניות, המשקפים את כבודו של הצייר למעגל החיים. בתקופות של צמיחה או טרנספורמציה, הנוכחות של ירוק על הבד עשויה לייצג מסע של גילוי עצמי והתחדשות.

 

הסגול:

סגול, עם הפיתוי המלכותי והקסם החידתי שלו, מוסיף נופך של מסתורין לציור. צייר שמחבק סגול עשוי להיות בעל רוח יצירתית ויצירתיות, לחקור את מעמקי התת מודע שלו. השימוש בסגול עשוי לסמל רוחניות, מלכות ומיסטיקה, ולהעביר את הצופה לתחום של קסם ופליאה. ברגעים של התבוננות או התגלות, הנוכחות של סגול על הבד עשויה להזמין את הצופה לצאת למסע של חקר עצמי והארה, תוך פתיחת סודות מתת המודע.

 

הוורוד:

ורוד, עם הגוון העדין והקסם הנשי שלו, מוסיף נופך שובב לציור. צייר המשלב ורוד עשוי להיות בעל אופי עדין וחיבה, החוגג את היופי של אהבה וחיבור. השימוש בורוד עשוי לסמל רומנטיקה, חמלה ומתיקות, תחושת חמימות ואינטימיות. ברגעים של רוך או חיבה, הנוכחות של ורוד על הבד עשויה לעורר רגשות של אהבה ואמפתיה, וללכוד את תמצית הרגש והחיבור האנושי.

 

השחור:

שחור, עם התחכום והעומק הנצחיים שלו, מוסיף תחושה של מסתורין ופיתוי , השחור הוא הצבע של תת המודע, הוא למעשה צבע מעבר מחושך לאור, השחור הוא צבע של מנהלים שיש להם ראיה מרחבית רבת זוויות, הבחנה בפרטים הקטנים וביכולת להסיק מהם את התמונה הכוללת . השחור לא בהכרח מבשר רע למרות הקישור שלו לחושך ומוות. . צייר שמצייר שחור עשוי להיות בעל אופי מעודן וחידתי, השואב השראה מהצללים והחושך. השימוש בשחור עשוי לסמל עוצמה, אלגנטיות וסמכות, לצוות תשומת לב וכבוד. ברגעים של התבוננות פנימית או דרמה, הנוכחות של שחור על הבד עשויה ליצור תחושה של דרמה ועוצמה, המזמינה את הצופה להתעמק במעמקי החוויה האנושית.

 

הלבן:

הלבן, עם הטוהר והבהירות הטהורים שלו, מאיר את הציור בנוכחותו הזוהרת. צייר המשלב לבן עשוי להיות בעל תחושה של תמימות ופשטות, מחפש טוהר בתוך מורכבות החיים. השימוש בלבן עשוי לסמל ניקיון, שלמות ורוחניות, ומזמין את הצופה לאמץ את היופי שבפשטות. ברגעים של בהירות או גילוי, הנוכחות של לבן על הבד עשויה לעורר תחושות של שלווה והארה, להנחות את הצופה להבנה עמוקה יותר של העולם הסובב אותו.

 

 

החום:

חום, עם גווניו החמים והקשר לאדמה, הוא צבע מנחם . צייר המעדיף חום עשוי להיות בעל אופי מבוסס ומעשי, למצוא יופי בפשטות חיי היומיום. השימוש בחום עשוי לסמל יציבות, אמינות וחיבור לאדמה, המעורר תחושת חמימות וביטחון. ברגעים של הרהור או נוסטלגיה, נוכחות החום על הבד עשויה לעורר תחושות של נוחות והיכרות, ולהזכיר לצופה את השורשים והמורשת שלהם.

 

הטורקיז:

הטורקיז, עם הגוונים התוססים והממריצים שלו, משרה תחושה של רעננות וחיוניות. צייר שמשתמש בצבע טורקיז עשוי להיות בעל רוח נועזת והרפתקנית, לחבק את הרפתקאות החיים בהתלהבות. השימוש בטורקיז עשוי לסמל בהירות, תקשורת ואיזון רגשי, ומזמין את הצופה לחקור את עומק רגשותיו. ברגעים של יצירתיות או השראה, הנוכחות של טורקיז עשויה לעורר תחושת פליאה וסקרנות.

 

הזהב:

הזהב, עם הברק המנצנץ והפיתוי השופע שלו, מוסיף נופך של יוקרה ופזרנות לציור. צייר המשלב זהב עשוי להיות בעל טעם לדברים הטובים יותר בחיים, להתענג על היופי של העושר והשפע. השימוש בזהב עשוי לסמל שגשוג, הצלחה והישגים, להעלות את המסר לשיאים חדשים של פאר. ברגעים של חגיגה או ניצחון, נוכחות זהב בציור עשויה לעורר תחושות של שמחה והגשמה, וללכוד את מהות הרגעים היקרים ביותר של החיים.

 

הכסף:

כסף, עם המשיכה האלגנטית והמודרנית שלו, מעניק תחושה של תחכום ואלגנטיות לציור. צייר שמעדיף צבע כסף עשוי להיות בעל עין חדה לסגנון וחדשנות, השימוש בכסף עשוי לסמל יכולת הסתגלות, תובנה ואינטואיציה, המשקפים את יכולתו של המצייר לנווט בחן, ברגעים של שינוי או מעבר.

 

המגנטה:

מגנטה, עם גווניו הנועזים והדינמיים, מביאה לציור תחושה של אנרגיה והתרגשות. צייר המשלב מגנטה עשוי להיות בעל כישרון לדרמטיות, מאמץ את אתגרי החיים בהתלהבות. השימוש במגנטה עשוי לסמל יצירתיות, אינדיבידואליות ומקוריות, ברגעים של השראה או חדשנות, הנוכחות של מגנטה בציור עשויה להצית ניצוץ של יצירתיות, ולדחוף את גבולות הביטוי האמנותי.

 

כתום:

הכתום, עם הגוונים התוססים והעליזים שלו, משרים תחושה של חמימות וחיוביות. כתום הוא בעל אופי שטוף שמש, מקרין שמחה והתלהבות בכל מקום שאליו הם הולכים. השימוש בכתום עשוי לסמל אופטימיות, יצירתיות והרפתקאות מאמץ את אפשרויות החיים בזרועות פתוחות. ברגעים של התרגשות או ספונטניות, הנוכחות של כתום מעוררת תחושות של אנרגיה וחיוניות לתפוס את היום ולצאת להרפתקאות חדשות.

 

הבז':

בז', עם הגוונים הרכים והמאופקים שלו, יוצר תחושה של חמימות ושלווה בציור. צייר המשלב בז' עשוי להיות בעל אופי עדין ומטפח, המחפש נוחות וביטחון בתענוגות הפשוטים של החיים. השימוש בבז' עשוי לסמל פשטות, שלווה וענווה, לאמץ את יופיו של הרגיל. ברגעים של הרהור או התבוננות, הנוכחות של בז' מעוררת תחושות של שלווה ושביעות רצון, מוקיר את הרגעים השקטים של החיים.

סיכום:

כאשר אנו מסיימים את חקר המשמעות של צבעים באמנות, אנו נזכרים בהשפעה העמוקה שיכולה להיות לצבע על התפיסה והפרשנות שלנו של ציור. מהתשוקה הלוהטת של האדום ועד השלווה של הכחול, כל גוון מציע צוהר לנשמתו של המצייר, חושף את אופיו, אירועי החיים, ומצב רגשי. על ידי הבנת פלטת הצבעים ופענוח שפת הצבעים, אנחנו יכולים להבין יותר את המסרים שמעביר הילד בציוריו. האחריות של מפענח ציורי ילדים להביא את המסר מהציור אל הפרשנות שלו , מתחזקת כאשר מפענח ציורי ילדים מבין את משמעות הצבעים.

8 views0 comments

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
bottom of page