top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

סימני אלימות והתעללות מינית בציורי ילדים , חשיפת הצעקות השקטות.


ילדה קשורה בחבל לאחר אלימות

סימני אלימות והתעללות מינית בציורי ילדים , חשיפת הצעקות השקטות.

מבוא

בפענוח ציורי ילדים, ובעבודתו של מפענח ציורי ילדים יש בראש ובראשונה אחריות רבה, ההתעסקות ברגש ובנפש מחייבת מקצועיות, אחריות אתיקה וניסיון רב. ישנם לא מעט דרכים בפענוח ציורים כדי להגיע למסרים אשר מועברים בעזרת הציורים, לא רק של ילדים, גם של נוער ומבוגרים.

היום, במאמר זה אני מתעמק בעולם המורכב של ציורי ילדים, בוחן את המסרים השקטים שהם עשויים להעביר על אלימות והתעללות מינית. כמומחה ותיק ומנוסה בפענוח ציורי ילדים, אני,   מקדשת  את הקריירה שלי לפענוח המשמעויות הנסתרות מאחורי ציורים תמימים לכאורה. הצטרפו אליי למסע הזה כשאני שופך אור על הסימנים שעשויים להצביע על כך שילד סובל בשקט וחווה אלימות וגם אלימות מינית.

הבנת שפת האמנות

לפני שנצלול לעומקו של פענוח ציורי ילדים, בואו נבין תחילה את משמעות האמנות כצורת ביטוי. אמנות הוכרה זה מכבר כמדיום רב עוצמה שדרכו אנשים יכולים לתקשר את מחשבותיהם, רגשותיהם וחוויותיהם. עבור ילדים, שיכולות התקשורת המילוליות שלהם עדיין מתפתחות, האמנות משמשת מוצא חיוני לביטוי עצמי.

זיהוי הסימנים

1. אלימות מוחשית

כאשר בוחנים ציור של ילד, שימו לב היטב לתיאור של תוקפנות או אלימות. סימנים כמו אגרופים קפוצים, הבעות פנים תוקפניות וקמטוטים כאוטיים או תוקפניים עשויים להצביע על כך שהילד מתמודד עם תחושות של כעס, פחד או מצוקה. גילויי אלימות אלו יכולים להעיד על טראומה חיצונית או עדות להתנהגות אלימה.

מחקרים שנערכו על ידי פסיכולוגים כמו ד"ר אליזבת קובלר-רוס הדגישו את המשמעות של דימויים אלימים בציורי ילדים כשיקוף של מצוקה פסיכולוגית בסיסית (Kübler-Ross, 1969). יתר על כן, מחקר של ד"ר ברוס ד. פרי ועמיתיו הדגיש את המתאם בין חשיפה לאלימות לבין ביטוי של נושאים אלימים ביצירות אמנות של ילדים (Perry et al., 1995).

2. זעקות שקטות לעזרה

במקרים מסוימים, ילדים עשויים להשתמש בציורים שלהם להעברת מסרים שקטה לעזרה, תוך העברת חוויות של התעללות או טראומה בעדינות. חפשו סמלים או דימויים המצביעים על תחושות של פגיעות, כמו דמות קטנה שמתכופפת בפינה או מוקפת בדמויות מבשרות רעות. רמזים עדינים אלה עשויים לשמש אינדיקטורים להתעללות מינית או ניצול.

מחקר של ד"ר יהודית הרמן חקר את השימוש בתרפיה באמנות כאמצעי להקל על חשיפת התעללות מינית בילדים. הממצאים חשפו שילדים תיארו לעתים קרובות נושאים הקשורים להתעללות מינית בציוריהם, תוך שהם מספקים תובנות חשובות לגבי חוויותיהם (Herman, 1992).

פירוש סימבוליזם

1. כוחה של סימבוליזם

ילדים משתמשים לעתים קרובות בסמליות בציורים שלהם כדי להעביר רגשות או חוויות מורכבות שהם עשויים להתקשות לבטא מילולית. שימו לב לסמלים או מוטיבים חוזרים, שכן אלו יכולים לספק רמזים חשובים לגבי עולמו הפנימי של הילד.

לדוגמה, ציורים המציגים חלקי גוף מוגזמים או לא פרופורציונליים, במיוחד אלה הקשורים לאיברי המין, עשויים לרמז על עיסוק בנושאים מיניים. באופן דומה, נוכחותם של חפצים חדים, כגון סכינים או מחטים, יכולה להעיד על תחושות של פגיעות או איום.

מחקריה של ד"ר קאתי מלכיודי על השימוש בטיפול באמנות עם ילדים בטראומה מדגישים את החשיבות של פרשנות אלמנטים סמליים בהקשר של חוויותיו הייחודיות של הילד (מלכיודי, 2012). על ידי הבנת השפה הסמלית של האמנות, נוכל לקבל תובנות עמוקות יותר על מצבו הרגשי של הילד וחוויותיו.

2. השפעת הסביבה

חיוני לשקול את ההקשר הרחב יותר שבו הילד יוצר את הציורים שלו. גורמים כמו חשיפה לאלימות או התעללות בתוך הבית או הקהילה יכולים להשפיע באופן משמעותי על הנושאים והדימויים המתוארים ביצירות האמנות שלהם.

מחקרים שערכה ד"ר פליסיטי דה זולואטה הדגישו את תפקידם של גורמים סביבתיים בעיצוב הביטוי האמנותי של ילדים. המחקר של De Zulueta מדגיש את הצורך בגישה הוליסטית להבנת ציורי ילדים, תוך התחשבות בגורמים אינדיבידואליים וסביבתיים כאחד (De Zulueta, 2007).

תמיכה בילד

1. יצירת מרחב בטוח

כמבוגרים, האחריות שלנו היא ליצור סביבה בטוחה ותומכת בה ילדים מרגישים בנוח לבטא את עצמם. לעודד תקשורת פתוחה ולספק הזדמנויות לביטוי אמנותי באמצעות פעילויות כגון ציור או אומנות.

ד"ר מרגרט נאומבורג, חלוצה בתחום הטיפול באמנות, הדגישה את היתרונות הטיפוליים של ביטוי יצירתי לילדים המתמודדים עם אתגרים רגשיים (נאומבורג, 1950). על ידי טיפוח סביבה מטפחת שמעריכה ביטוי אמנותי, נוכל להעצים ילדים לתקשר את חוויותיהם ולחפש תמיכה בעת הצורך.

 

2. חשוב לגשת לעזרה מקצועית

  אם יש לך חששות לגבי ציורים של ילד או חשד שהוא חווה אלימות או התעללות, חיוני לפנות עזרה מקצועית.

פסיכולוגי ילדים, מטפלים באמנות ועובדים סוציאליים הוכשרו לעבוד עם ילדים שחוו טראומה ויכולים לספק את התמיכה וההתערבות הדרושים.

מחקריה של ד"ר יהודית רובין על טיפול באמנות עם ילדים בטראומה מדגישים את החשיבות של פנייה לעזרה מקצועית במתן מענה לצרכים הרגשיים המורכבים של ילדים (Rubin, 2001). על ידי שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מיומנים, נוכל להבטיח שילדים יקבלו את הטיפול והתמיכה שהם צריכים כדי לרפא ולשגשג.

סיכום

לסיכום, ציורי ילדים מציעים תובנות חשובות על עולמם הפנימי, ומספקים הצצה למחשבות, רגשות וחוויות שלהם. על ידי הבנת הסימנים שעלולים להעיד על אלימות או התעללות מינית, נוכל לתמוך טוב יותר בילדים הסובלים בשקט. זכרו, זו האחריות הקולקטיבית שלנו ליצור סביבה בטוחה ומטפחת בה ילדים מרגישים מועצמים לבטא את עצמם ולבקש עזרה בעת הצורך. ביחד, נוכל לעשות שינוי בחייהם של ילדים פגיעים ולהבטיח שצעקותיהם השקטות יישמעו.

 

המאמר נכתב ע"י קובי אברהם (MA) מפענח ציורים מומחה.

מקורות:

- Kübler-Ross, E. (1969). על מוות ומוות. Routledge.

- פרי, B.D., et al. (1995). טראומה בילדות, הנוירוביולוגיה של הסתגלות והתפתחות "תלוית שימוש" של המוח: כיצד "מצבים" הופכים ל"תכונות". כתב עת לבריאות הנפש לתינוקות, 16(4), 271-291.

- הרמן, J. L. (1992). טראומה והחלמה: השלכותיה של אלימות - מהתעללות במשפחה ועד לטרור פוליטי. ספרי יסוד.

- Malchiodi, C. A. (2012). ספר תרפיה באמנות. הוצאת גילפורד.

- De Zulueta, F. (2007). מכאב לאלימות: השורשים הטראומטיים של ההרס. ווילי.

10 views0 comments

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page