top of page
  • Writer's pictureKoby Avraham (MA) kids drawing analyzer

פענוח ציורי ילדים ככלי חקירה פלילית
A court painted on a painting in a museum. In the painting there is a trial, deciphering children's drawings.
בית משפט חקירה פלילית

פענוח ציורי ילדים ככלי חקירה פלילית לאיתור ומניעת חוויות של התעללות ו/או התעללות מינית בילדים נוער ומבוגרים.

 

פענוח ציורי ילדים , שלא בצדק , הוא תחום שנוי במחלוקת . ישנם לא מעט ספקנים לגבי עבודתו של מפענח ציורים  והיכולות שלו לקבוע בעזרת הציור את מצבו של המצייר. המצב הזה הוא ככל הנראה בשל חוסר ידיעה של הציבור לעצם העובדה שפענוח ציורי ילדים הוא תחום שנחקר בכל העולם כבר מאות שנים.

המחלוקת

מה אומרת על כך מערכת המשפט ברחבי העולם?

בעשורים האחרונים, ציורי ילדים הופכים לכלי בחקירות פליליות של התעללות בילדים, כולל התעללות מינית. ציורים אלה מספקים תובנות יקרות ערך לגבי החוויות והרגשות של הילדים, ולפעמים חושף סימנים להתעללות שלא ניתן לחשוף בדרכים אחרות.

אך האם מערכת המשפט ברחבי העולם מתייחסים לפרשנות של מפענח ציורים כעדות משפטית? כעדות אשר יכולה להרשיע נאשמים בהתעללות ואלימות מינית נגד ילדים ונוער?

בעולם עד היום לא ידוע על תקדים משפטי שבו פענוח ציורי ילדים היה עדות בלעדית שהביאה להרשעת הנאשם.

הטענה המרכזית לכך היא שפענוח ציורים הוא למעשה פרשנות המושפעת מגורמים רגשיים של המפענח, ויש בכך משום יכולת לערער על הפרשנות שלו. המתנגדים טוענים שאם נציג מספר פענוחים נתוודה לפרשנויות שונות.

המצדדים בשימוש בפענוח ציוריי ילדים טוענים שיש בציור מידע רב , לעיתים אף תיאור מדוייק של סיטואציות אלימות ממש כמו צילום של אירוע. המצדדים טוענים שבעזרת הציור ,ילד שמתקשה להביע עצמו בדיבור, גם בשל האירוע, מספר את אשר התרחש בעזרת הציור.

במהלך השנים נחקרו אירועים שונים ברחבי העולם והובאו למשפט עלפי ציורים שצוירו על ידי ילדים נוער וגם מבוגרים.

במקומות שונים בעולם התגלו לא מעט מקרים שבהם התעללו במאות ואלפי ילדים. כך שבמהלך השנים יש לכך יותר ויותר מודעות והשימוש בציורי ילדים תופס מקום שהולך וגדל.

מחקרים ואירועים

מחקר אחד מצא שילדים שנפגעו מהתעללות מינית עשויים לצייר איברים מיניים על דמויות אנושיות יותר מאשר ילדים שלא נפגעו. החוקרים השוו ציורים מילדים שהופנו לשירותי הגנה על הילד כקורבנות חשודות של התעללות מינית עם ציורים מקבוצה מתאימה של ילדים שלא נפגעו. ניתן ללמוד שישנם אלמנטים מסוימים בציורים של ילדים שעשויים להצביע על חוויות של התעללות מינית.

מחקר נוסף חקר את האופן שבו התעללות בילדים מתפרצת על ידי ילדים ובני נוער בציורים ובסיפורים שלהם. התוצאות הצביעו על כך שהמשתתפים לא ראו הבחנה בין התעללות לאלימות והתייחסו אליהן באופן משולב.

כמעט מחצית המשתתפים התמקדו בהתעללות רגשית. הסוג הנפוץ ביותר של התעללות במשפחה היה בין ההורים לילדים, וההתעללות הנפוצה ביותר מחוץ למשפחה הייתה בין עמיתים. רוב הציורים היו פיגורטיביים וריאליסטיים וחצי מהציורים כללו מילים שמרמזות על ניסיונות של המשתתפים לתאר דרך הציור אירועים שחוו.

חשוב לציין ולהדגיש , שאף על פי שציורי ילדים יכולים לספק תובנות יקרות ערך, הם חייבים להעשות על ידי אנשי מקצוע מנוסים ואחראים. פרשנות שגויה יכולה להוביל למסקנות שגויות, ולכן כל ניתוח של ציורים של ילדים צריך להתבצע על ידי מפענחי ציורים המוסמכים לכך. בנוסף, ציורים הם רק חלק אחד מהפאזל וצריכים להיתמך גם בראיות נוספות והערכות מקצועיות.

 

דוגמאות למקרים שבהם ציורים של ילדים חשפו התעללות מינית:

בשנת 2018, בקליפורניה, מורה בבית ספר , במהלך פעילות בשיעור שיגרתי ביקשה   המורה מהתלמידים, לצייר תמונה של משפחה. אחת התלמידות, בת שבע ציירה ציור של אביה עם פנים גדולות מאוד וידיו על כתפי אמה. המורה , שלה רקע בפענוח ציורים הבחינה שהציור היה מיוחד, היא יזמה שיחה עם הילדה לגבי הציור. לאחר שיחה שהתבססה על שאלות פתוחות, הילדה חשפה שאביה נגע בה באופן לא הולם. המורה הפנתה מיד את המידע לעובדת הסוציאלית של בית הספר, בסופו של דבר נפתחה חקירה, האב נעצר והואשם בהתעללות מינית בביתו.

בשנת 2014, ילד בן חמש מאנגליה, צייר ציור של חדר השינה שלו. בציור ניתן היה לראות שהמיטה שלו הייתה מוקפת סורגים, כמו בתא מעצר. הציור עורר את חשדו של המורה. הוא הפנה את הציור ליועצת בית הספר שהחלה לדובב את הילד , הילד סיפר  שאביו החורג היה מגיע לחדר שלו בלילה ונוגע בו באופן לא הולם. אביו החורג הורחק מידית מהבית עד לסיום הברור בנושא, לאחר מיצוי החקירה האב החורג נעצר ולאחר מכן הורשע בהתעללות מינית בילדים.

בשנת 2017, ילדה בת תשע מאוסטרליה ציירה תמונה של עצמה בודדת בבריכת השחיה. מקום שאמור להיות הומה אדם בדרך כלל. המוטיב הזה של בדידות התגלה שוב במספר ציורים שנחשפו בשלב מאוחר יותר על ידי ההורים. אביה של הילדה הוא איש משטרה פנה אל חברו חוקר ילדים אשר שוחח עם הילדה, בסדרת שיחות נחשף תיאור מזעזע  של הילדה, היא חשפה שמאמן הספורט שלה היה נוגע בה באופן לא הולם במהלך שיעורי שחייה. המאמן נעצר והואשם בהתעללות מינית בילדים.

בשנת 2015, ילד בן עשר מקנדה צייר אדם עם ראש גדול וגוף קטן, ידיו של הדמות היו גם הן גדולות מאוד. אימו של הילד אשר עברה בעצמה בילדותה התעללות מינית נזעקה לנוכח הציור, אשר החזיר אותה שנים ארוכות אחורה אל ילדותה. ביחד עם מנהלת בית הספר התחיל תהליך של מחלקת הרווחה העיר מגוריהם, בסופו של דבר , נחשף שהשכן שלו היה מראה לו תמונות מפורטות בטלפון שלו. השכן נעצר והואשם בהפצת פורנוגרפיה של ילדים, המשך החקירה הביא למעצרם של מספר פדופילים שהיו בקשר עם אותו שכן.

מקרים אלה מדגימים כיצד ציורים של ילדים יכולים לשמש ככלי חיוני באיתור ומניעת התעללות מינית בילדים. חיוני שמורים ומבוגרים אחרים שאשר עובדים עם ילדים יהיו מודעים לסימני האזהרה של התעללות ויקחו ברצינות את החשיפות של הילדים.

 

מקרים שנחשפו בעולם מלמדים גם על תופעה של התעללות בקהילות שונות אשר עולם הקודים החברתיים , מקל עליהם להסתיר התעללות בילדים נוער ומבוגרים.

בספרד , בשנות 2000 נחשף רצף של מקרים בכנסיות , נחשף שבכנסיה מתעללים בילדים לכאורה משנת 1927. "לפי מומחים, זה רק קצה הקרחון", כתב העיתון ביום שישי. לפני פרסום הדו"ח.

משבר ההתעללות של הכנסייה התפוצץ לבמה הבינלאומית בשנת 2002, כאשר העיתון "בוסטון גלוב" חשף כי כמרים התעללו מינית בילדים במשך עשרות שנים ומנהיגי הכנסייה כיסו זאת.

מאוחר יותר דווח על דפוסים של התעללות נרחבת בילדים ברחבי ארה"ב ואירופה , בצ'ילה ובאוסטרליה, מנצלים את הסמכות המוסרית של הכנסייה המונה 1.3 מיליארד חברים וגובים מחיר מהחברים בה.

ועדה עצמאית בצרפת הגיעה למסקנה בשנת 2021  כי 216,000 ילדים - בעיקר בנים עברו התעללות מינית על ידי אנשי דת מאז 1950.

בגרמניה, מחקר מצא 3,677 מקרים של התעללות בין השנים 1946 – 2014.  

באירלנד יותר מ-14,500 אנשים קיבלו פיצויים באמצעות תוכנית ממשלתית לאלה שעברו התעללות במתקנים לנוער שנוהלו על ידי הכנסייה הקתולית.

 


שימו לב שהמידע שמובא במאמר מבוסס על אירועים ומחקרים שונים ויכול שלא מתאים לכל המקרים. כל מקרה הוא ייחודי וצריך להיבחן באופן פרטני על ידי מפענח ציורים מקצוען מוסמך. אם אתם חושדים בהתעללות בילדים, חשוב לדווח על כך לרשויות המתאימות.

 

6 views1 comment

1 comentário

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
Koby Avraham (MA) kids drawing analyzer
Koby Avraham (MA) kids drawing analyzer
13 de abr.

מאמר חשוב מאוד , בכלל ממליץ לקרוא את כל המאמרים.

Curtir
bottom of page